Co to jest elektrokoagulacja i na czym polega usuwanie zmian naczyniowych?
Elektrokoagulacja, nazywana również termolizą, to procedura, która za pomocą prądu elektromagnetycznego skutecznie usuwa zmiany skórne i naczynia krwionośne. Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalne igły, które przewodzą impulsy prądu o temperaturze sięgającej około 200 stopni Celsjusza. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może zobaczyć efekt – zmiany skórne są usunięte a pajączki pozamykane.
Zabieg zamykania naczynek przy użyciu technologii elektrokoagulacji jest idealny dla każdego Pacjenta.
Jak wygląda zabieg elektrokoagulacji?
W pierwszej kolejności przeprowadzany jej wywiad medyczny przez doświadczonego kosmetologa. Celem jest dokładne zrozumienie potrzeb oraz oczekiwań Pacjenta. Kosmetolog udziela informacje na temat rodzaju cery i aktualnego stanu skóry. Na tym etapie Pacjent dowiaduje się jakie zabiegi będą najlepsze oraz jaka jest zalecana seria zabiegowa. Kosmetolog wyklucza przeciwwskazania oraz rozpoznaje zmiany skórne. Rozpoczyna się zabieg, za pomocą specjalnej igły kosmetolog usuwa zmiany skórne, owłosienie lub zamyka naczynia krwionośne. Igła pozostaje na powierzchni skóry, a przechodzący przez nią prąd doprowadza do usunięcia uporczywego problemu. Igły w rzeczywistości bardziej przypominają nieostre szpileczki. Po zabiegu nakładany jest krem, a kosmetolog przekazuje zalecenia pozabiegowe.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu elektrokoagulacji?
- ciąża i okres karmienia piersią
- spożywanie alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem
- stosowanie leków rozrzedzających krew w ciągu 48 godzin przed zabiegiem
- rozrusznik serca
- metalowe implanty w miejscu zabiegowym/
- infekcja grzybicza, bakteryjna lub wirusowa
- aktywna opryszczka
- antybiotykoterapia
- choroba nowotworowa oraz okres do 5 lat po zakończeniu leczenia
Cześć, jestem Kamila i jestem dyplomowanym kosmetologiem!
Jestem absolwentką Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej we Wrocławiu oraz magistrem nauk społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Moje doświadczenie zawodowe zdobywałam w renomowanych klinikach kosmetologii estetycznej we Wrocławiu i Warszawie, pracując z pacjentami z różnych stron świata. Nieustannie poszerzam swoją wiedzę i umiejętności na licznych szkoleniach, zdobywając certyfikaty od najlepszych jednostek szkoleniowych w Polsce. Moim największym zamiłowaniem jest stymulacja skóry – uwielbiam obserwować, jak skóra odzyskuje blask i jędrność.
Najbardziej odnajduję się w zabiegach iniekcyjnych, takich jak stymulatory tkankowe, radiofrekwencja mikroigłowa czy lipoliza iniekcyjna. Perfekcjonizm i indywidualne podejście do każdego pacjenta to dla mnie priorytet. Staram się maksymalizować efekty, korzystając z najnowszych technologii kosmetologicznych, dbając jednocześnie o komfort i dobre samopoczucie moich pacjentów.
Prywatnie jestem miłośniczką aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Kocham kuchnię z różnych zakątków świata i uwielbiam eksperymentować w kuchni. W wolnych chwilach zgłębiam wiedzę naukową, śledzę najnowsze trendy w kosmetologii, a najchętniej robię to w towarzystwie moich dwóch kotów, Rio i Kaira, lub na spacerze z ukochanym psem Palermo.
Elektrokoagulacja – najczęściej zadawane pytania
Elektrokoagulacja to metoda stosowana w medycynie estetycznej, kosmetologii, ginekologii oraz chirurgii, służąca do trwałego usuwania niewielkich zmian skórnych. Procedura polega na użyciu prądu elektrycznego w celu termicznej koagulacji tkanki. Za pomocą precyzyjnej końcówki lub igły, specjalista kieruje impuls elektryczny na wybraną zmianę, co prowadzi do denaturacji białek, zamknięcia naczyń krwionośnych oraz usunięcia zmiany. Proces ten generuje wysoką temperaturę, dochodzącą do 200°C, oraz charakterystyczny zapach koagulowanego białka.
Elektrokoagulacja znajduje zastosowanie zarówno w celach estetycznych, jak i medycznych. Jest to zabieg bezinwazyjny, niewymagający nacinania skóry ani innych form chirurgicznej ingerencji, a przez to postrzegany jako bezpieczny i mało ryzykowny. Kluczowe jest jednak, aby wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu określał wykwalifikowany specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu i badania skóry pacjenta.
Elektrokoagulacja umożliwia usunięcie zmian skórnych, takich jak prosaki, żółtaki, włókniaki czy brodawki, a także często stosowana jest do zamykania naczyń krwionośnych. Podczas gdy w przypadku pigmentacyjnych zmian skórnych wskazania do zabiegu mogą być czysto estetyczne, zamykanie naczynek krwionośnych czy usuwanie prosaków często wykonywane jest z powodów medycznych.
Elektrokoagulacja jest dostępna zarówno w gabinetach kosmetologicznych, jak i w klinikach medycyny estetycznej oraz placówkach zdrowotnych. Wskazania do zabiegu powinny decydować o wyborze miejsca, w którym się na niego zdecydujemy.
Większość zmian, zwłaszcza tych mniejszych, usuwana jest bezboleśnie. Pacjenci zazwyczaj odczuwają jedynie delikatne pieczenie podczas zabiegu.
W przypadku większych lub bardziej rozległych zmian może być jednak konieczne zastosowanie znieczulenia miejscowego, np. w formie kremu, który nakłada się na skórę na kilkanaście minut przed zabiegiem. Dzięki temu minimalizuje się ewentualny dyskomfort związany z procedurą usunięcia zmian.
Dla zmian rubinowych i włókniaków zazwyczaj wystarcza pojedynczy zabieg elektrokoagulacji. Natomiast w przypadku zamykania naczyń krwionośnych może być konieczne powtórzenie procedury po około 4 tygodniach. Skuteczność terapii zależy od kilku czynników, takich jak tempo regeneracji skóry, rozmiar naczynka (tzw. pajączka), przestrzeganie zaleceń pielęgnacyjnych po zabiegu oraz czas, który upłynął od momentu pojawienia się zmiany skórnej.
Przez 48 godzin po zabiegu należy unikać spożywania alkoholu oraz aspiryny. Przez 7 dni od zabiegu nie zaleca się korzystania z sauny i basenu. Wskazane jest stosowanie delikatnej pielęgnacji domowej, a przez miesiąc po zabiegu zaleca się regularne stosowanie filtrów UV.
Elektrokoagulacja, jak większość zabiegów, wymaga uwzględnienia pewnych przeciwwskazań, dlatego przed jej rozpoczęciem przeprowadza się szczegółowy wywiad z klientem. Pozwala to upewnić się, że nie występują żadne dolegliwości ani stany, które mogłyby wpływać na bezpieczeństwo lub skuteczność procedury.
Do istotnych przeciwwskazań zalicza się obecność rozrusznika serca lub pompy insulinowej, a także ciąża i okres karmienia piersią. Zabieg nie jest również wskazany w przypadku świeżej opalenizny – naturalnej lub po solarium – co wymaga odczekania co najmniej 3 tygodni przed jego wykonaniem. Ważne jest, by skóra nie była uszkodzona, dlatego peelingi mechaniczne, eksfoliacje kwasami i inne zabiegi kosmetyczne powinny być wykonywane najwcześniej 2 tygodnie po elektrokoagulacji. Na 3 tygodnie przed planowaną sesją należy także unikać aplikacji wypełniaczy.
Elektrokoagulację warto wykonać w renomowanej klinice KAMSKIN w Warszawie, gdzie zabiegi przeprowadzane są przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i higieny. KAMSKIN oferuje indywidualne konsultacje, które pozwalają dobrać optymalną terapię dostosowaną do potrzeb każdego pacjenta, zapewniając skuteczne i bezpieczne efekty.